W nawiązaniu do Święta Chrztu Polski  (14 kwietnia) i w związku z tysięczną rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego (18 kwietnia) w inowrocławskiej Szkole Podstawowej nr 5 w Inowrocławiu odbyły się prezentacja i inscenizacja nawiązujące do pierwszej polskiej koronacji. Prezentację multimedialną ukazującą kontekst historyczny panowania Chrobrego poprzedził występ zespołu wokalnego SP nr 5 pod kierunkiem Natalii Gronowskiej, w trakcie którego odśpiewano najstarsze polskie pieśni, które towarzyszyły dawnym ważnym wydarzeniom z dziejów Polski – Gaude Mater Polonia i Bogurodzica.

Prezentacja została wzbogacona treściami i  ilustracjami ukazującymi dostępne informacje o pierwszym królu Polski koronowanym najprawdopodobniej w archikatedrze gnieźnieńskiej  18 kwietnia 1025r. oraz dziejami Polski i jej sąsiadów za panowania tego władcy.

Kulminacją uroczystości była koronacja Chrobrego, która z uwagi na nikłe źródła  historyczne była kompilacją także późniejszych, bardziej znanych polskich ceremonii koronacyjnych.

Główne role odtwarzali uczniowie szkoły, którzy pojawili się w osobach Bolesława Chrobrego, jego syna Mieszka, arcybiskupa gnieźnieńskiego Hipolita, biskupa poznańskiego Romana i woja (pancernego) z drużyny Chrobrego.

Przybyli uczniowie oraz zaproszeni goście mogli zapoznać się z kopiami i rekonstrukcjami artefaktów z czasów pierwszych Piastów oraz innymi przedmiotami nawiązującymi do królów Polski (m. in. regaliami królewskimi, monetami, strojami, bronią, portretami, chorągwiami).

Prezentację  i występ przygotowali uczniowie pod kierunkiem dyrektora szkoły Ireneusza Zielińskiego oraz  nauczycieli historii Tomasza Buzalskiego i Katarzyny Sumisławskiej ze wsparciem  pracowników szkoły.

Pomocy w uroczystościach udzielili: Parafia pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu, Bractwo Wojowników Kruki, Instytut Prymasa Józefa Glempa.

W imieniu zaproszonych gości głos zabrał Arkadiusz Fajok, prezydent Inowrocławia, który złożył gratulacje uczniom i twórcom uroczystości.